Fișa postului | Sostenia

Consultant Funcțional SAP FI/CO

Bucuresti, România

Implementarea de proiecte SAP, pe suita S/4HANA, la clientii din cadrul grupului Romstal sau din afara acestuia si asigurarea de suport specializat pentru utilizatorii sistemelor implementate.

Principalele responsabilități și competențe

Relatia cu clientii INTERNI SI EXTERNI:

A.  RELATIA CU FIRMELE DIN GRUP

  • Se implica in proiectele de implementare a SAP-ului la celelate firme din grupul Romstal, cu scopul alinierii proceselor si metodelor de lucru;
  • Asigura suportul, la cerere, celorlalti responsabili de proces din firmele din grup pentru a clarifica eventualele diferente procedurale si pentru a mijloci alegerea celei mai bune variante de lucru, unice la nivel de grup;
  • Participa, la cererea firmelor din grup, la sedinte de analiza sau la procesul de elaborare a documentelor tip “business blueprint” (BBP);
  • Asigura implementarea directa sau, dupa caz, suportul in etapele cheie ale implementarilor SAP la celelealte firme din grup (stabilire scop, avizare BBP, Implementare si testare, Go Live, Suport post Go Live) pentru atingerea obiectivelor de implementare (criterii de calitate ale livrabilelor).

B.  RELATIA CU CLIENTII EXTERNI

  • Participa activ la implementarea SAP pentru clientii externi ai companiei, in calitate de consultant pe modulul/modulele pe care este alocat/a;
  • Asigura indeplinirea criteriilor de calitate si a termenelor de livrare ale tuturor livrabilelor pe proiectele pe cate este alocat/a, de la faza de pregatire a proiectului pina la suportul post implementare;
  • Indeplineste sarcinile alocate in proiectul de implementare respectiv, pentru fiecare etapa a acestuia, astfel incat sa asigure succesul acestuia prin atingerea scopului si tuturor obiectivelor stabilite, precum si un nivel ridicat de satisfactie a clientului prin modul de colaborare si cunostintele pe care le are si le aplica zi de zi.

C.  RELATIA CU TERTII

  • In cazul implementarilor efectuate cu parteneri terti, mentine relatia cu consultantii parteneri de implementare SAP. In cazul in care este necesar, escaladeaza si urmareste stadiul solicitarilor de suport de tip Level 2 si 3;
  • Este responsabil/a pentru plasarea tichetelor de suport de tip Level 2 si 3, in baza contractului de suport cu firmele de implementare cu care grupul de firme Romstal incheie astfel de contracte;

D.  RELATIA CU CELELALTE DEPARTAMENTE

  • Colaboreaza cu departamentul Dezvoltare Software din Sostenia, cu responsabilul de programare, pentru modulele de care raspunde, pentru orice tip de problema sau oportunitate care implica programare, interfatare cu alte aplicatii interne sau alte modificari de proces;
  • Colaboreaza cu responsabilii de procese (directori de directii, departamente, compartimente etc) pentru preluarea de task-uri, actiuni, modificari (CR-uri), proiecte de imbunatatire sau de remediere a unor erori;
  • Colaboreaza cu responsabilii de procese, specialistii AQ, alti utilizatori cheie etc pentru elaborarea documentatiilor de tip manuale / instructiuni de lucru, note, comunicari etc. in vederea asigurarii suportului continuu pentru formalizarea proceselor Romstal conduse cu ajutorul aplicatiilor SAP.

Comportament:

  • sustine organizatia in vederea indeplinirii obiectivelor, orientare pregnanta catre client si catre rezultate;
  • comunica la nivel de departament/directie si companie pentru a asigura schimbul de informatii in vederea realizarii obiectivelor legate de buna organizare a activitatii, solutii tehnice adecvate, imbunatatirea calitatii produselor;
  • este proactiv/a, deschis/a la schimbare si face sugestii pentru imbunatatirea activitatii;
  • este o persoana cu capacitate de analiza, cu aptitudini organizatorice, capabila sa organizeze munca unei echipe pe modulul/modulele de care raspunde;
  • respecta si sustine valorile societatii (respect, comunicare, integritate, responsabilitate, recunoasterea si sustinerea celorlalti, imbunatatire continua, atitudine pozitiva, initiativa), constituind un exemplu moral pentru ceilalti angajati.

Competente Profesionale:

>  absolvent/a al/a unei institutii de invatamant superior;

>  cel putin 4 ani experienta pe modulele FI/CO, din care partial pe suita S/4HANA;

>  sa fi participat in calitate de consultant responsabil de modul pe cel putin doua proiecte, iar doua dintre acestea cu ciclu intreg de implementare;

>  experienta in implementarea de proiecte de Rollout, inclusiv in tari diferite, legata si de experienta unui gap analysis complet, reprezinta un avantaj;

>  experienta pe cel putin un proiect de tranzitie ECC-S/4HANA este recomandata;

>  cunoasterea unui modul suplimentar (sau mai multor module) din suita S/4HANA reprezinta un avantaj;

>  certificarea pe unul sau ambele module reprezinta un avantaj;

>  cunostintele despre procesele de business in zona de B2B si e-commerce reprezinta un avantaj;

abilitati de analiza si sinteza (abordare disciplinata, gandire conceptuala, rezolvare de probleme, acuratete, atentie la detalii, caracter sistematic);

>  orientare spre rezultate (centrare de performanta, preocupare pentru eficacitate);

>  abilitati de planificare (planificarea si organizarea actiunilor si sarcinilor);

>  abilitati de prezentare si negociere, perseverenta si putere de convingere;

putere de concentrare;

capacitate de lucru in echipa;

>  permis de conducere categoria B;

>  cunoasterea limbii engleze la un nivel foarte bun.

Responsabilitati principale:

A.   MANAGEMENTUL PROCESELOR SAP

  • Cunoaste complet si corect procesele standard SAP pentru modulele de care raspunde, se instruieste continuu utilizand manualele puse la dispozitie (pentru implementarile interne din grupul Romstal) si documentatia disponibila pe platformele de e-learning SAP;
  • Participa la implementarile SAP S/4HANA la clientii interni si externi, in conformitate cu planificarea stabilita de catre managementul companiei si Project Managerul responsabil de implementarea SAP respectiva. Indeplineste rolul alocat in proiect, in conformitate cu cerintele acestuia.
  • Acolo unde este necesar, asigura suport pentru utilizatorii modulului/modulelor de care raspunde, preia problemele semnalate de catre acestia, identifica cauza si transmite solutia de remediere catre utilizatorii responsabili;
  • Asigurarea suportului de tip training pentru utilizatorii care solicita acest lucru sau in acele zone de proces unde identifica aparitia de erori in utilizare (monitorizare si suport proactive)
  • Monitorizarea si imbunatatirea tranzactiilor din sistem, utilizarea rapoartelor de audit din SAP, identificarea erorilor de utilizare si urmarirea remedierii acestora in timp util, etc.

B.   IMBUNATATIRE CONTINUA

  • Identifica oportunitati de imbunatatire, prin automatizari de etape de proces care sa contribuie la diminuarea consumului de resurse umane, de timp sau financiare in executia proceselor Romstal cu ajutorul tranzactiilor SAP;
  • Identifica si cauta solutii de eliminare a erorilor de executie a unor procese sau sub-procese prin intermediul SAP;
  • Acorda sprijin pentru maparea proceselor Romstal asa cum sunt implementate la un moment dat, participa activ la analiza de proces si la elaborarea solutiilor de imbunatatire de proces, participa la implementarea noului proces si la evaluarea indicatorilor de performanta;
  • Aplica metodologia KAIZEN de imbunatatire de proces (utilizata in grupul ROMSTAL ca metodologie de optimizare a proceselor interne).

> isi intocmeste si actualizeaza permanent programul de activitati zilnice (ex: activitati repetitive, intalniri clienti, deplasari pe teren, lucru la proiecte etc) pe o perioada de minim 5 zile in avans, in Google Calendar, da acces la datele inscrise in calendar sefilor ierarhic superiori;

>  raspunde de buna intretinere si gestionarea corecta a mijloacelor fixe si obiectelor de inventar pe care le utilizeaza si pe care le-a luat in primire;

>  participa la respectarea bugetului de venituri si cheltuieli alocat centrului de cost din care face parte.

RESPONSABILITATI GENERALE:

>  raspunde pentru respectarea prevederilor legale, ale tuturor documentelor de lucru interne aplicabile postului (politici, proceduri, instructiuni de lucru, note, comunicari, decizii, specificatii tehnice, standarde), contractului individual de munca si Regulamentului intern;